Kolektif

3 Kitap / İtiraflarım - Dava - Satranç

Kolektif
Açıklama
K. bir süre daha bekledi. Başını yastıktan kaldırmadan karşı evde oturan ve onu sıra dışı bir merakla gözetleyen yaşlı kadını seyretti. Sonra da aç ve şaşkın bir halde hizmetçiyi çağırmak için zile bastı.
Türü : Set
Sayfa Sayısı : 464
Kapak : Karton
Kağıt : 2. Hamur
Basım Yılı : 2021
Dili : Türkçe
100 TL ve Üzeri KARGO BEDAVA !
21,90 TL
39,90 TL
%45 indirimli
1-3 İş Gününde Kargo Kapıda Ödeme Ek Hizmet Bedeli 5 TL100 TL üzeri Kargo ÜcretsizKargo Ödeyen Ürünler için  tıklayınız
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Satranç

  Satranç, görünüşte bir gemide yolları tesadüfen kesişen bir satranç şampiyonu, hırslı oyuncular ve tutukluluğu sırasında gizlice ele geçirdiği bir satranç kılavuzundan öğrendiği oyunlarla kendi zihninde kaybolmuş Dr. B’nin hikâyesi gibi görünür. Oysa âdeta yazarın bir veda mektubu niteliği taşımaktadır.
  Stefan Zweig, muhteşem ve gerilim dolu bir kurguyla kaleme aldığı bu öyküyü Brezilya’dayken yazmış ve intihar etmeden kısa bir süre önce tamamlamıştır. Hikâye, Avrupa kültürünün Nazi tehlikesi altında yok oluşuna, zorbalık ve baskı gören toplumların ruhsal gelgitlerine ve çalkantılarına ışık tutar. Zweig, gizliden gizliye kendi hayatında da yaşadığı baskılar ve sürgünü, Satranç hikâyesinin içinde kimi zaman eğlenceli, kimi zaman da derinden etkileyici sahnelerle harmanlayarak okuyucuya sunmuştur.

  Dava

  Josef K. iftiraya uğramış olmalıydı; çünkü kötü bir şey yapmadığı halde bir sabah tutuklandı. Her sabah saat sekizde ona kahvaltı getiren ev sahibesinin aşçısı, o gün ortalıkta görünmedi.
  Böyle bir şey daha önce hiç olmamıştı. K. bir süre daha bekledi. Başını yastıktan kaldırmadan karşı evde oturan ve onu sıra dışı bir merakla gözetleyen yaşlı kadını seyretti. Sonra da aç ve şaşkın bir halde hizmetçiyi çağırmak için zile bastı.

  İtiraflarım

  Zengin bir ailenin çocuğu olarak Rusya´nın Tula şehrindeki Yasnaya Polyana adlı konakta doğdu. Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova´ya gitti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ilerletmiş, Voltaire´i ve J. J. Rousseau´yu okumuş, bu iki yazarın kuvvetli etkisinde kalmıştı. Yasnaya-Polyana´ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı. İlk eseri olan 'Çocukluğum'u bu sıralarda yazdı.
  Eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinen Tolstoy´un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof ve bir eğitimci olarak da ün kazanmıştı. Yukarıda sayılanların dışında 'Diriliş', 'Gençliğim', 'Çocukluk', 'Hacı Murat', 'Ayaklanış', 'Sergi Baba', 'Tanrı Bizim İçimizdedir', 'Kazaklar', 'Tesadüf', 'İki Süvari' gibi eserleri vardır.
  Tolstoy 82 yaşındayken, 1910 yılında öldü. Kış ortasında evini terk ettiğinde hasta düştükten sonra, Astapovo´da tren istasyonunda zatürre´den öldü. Polis, cenazesine katılmak isteyenlere ulaşımı sınırlandırmak için çalıştı, ama binlerce köylü cenazesinde sokakları doldurdular.
Ürün Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.