GEORGE ORWELL KİMDİR?

08 Mayıs 2021
GEORGE ORWELL KİMDİR?

GEORGE ORWELL KİMDİR?

 

 Düşünce hayatının erginlik dönemindeki fikirleri yüzünden soylu bir aileden gelmiş olmasını hep bir sorun olarak gördü.

Ailesi, Orwell’i dönemin sadece soylu çocuklarının gidebildiği Eton Kolleji’ne gönderdi. Diğer çocuklardan farklı bir kişilik yapısına sahip olan Orwell, bu okuldaki elit tutumu daha o yaşlarda benimsememekte direndi. Hatta bu okulda yaşananları ve öğretmenleri bir tür canavara benzetti. Bunun gibi birçok okula gönderilen Orwell, farklı ve muzip karakteriyle gittiği bir başka okuldan atıldı. Sebebi ise şehir denetim görevlisine bir paket içinde ölü bir fare vermesiydi.

Yazar, gençliğinde İngilizlerin Hindistan’daki işgal sürecine içten içe tepki duymaya, hatta bir İngiliz olarak Hint kültürüne kendine yakın hissetmeye başladı. Bu yüzden daha sonraki yıllarda birçok yazarında hatıralarında bahsedebileceği gibi parmaklarına, Hint kültürünce ölümden koruduğuna inanılan küçük dövmeler yaptırdı.

İlk etkilendiği yazar, macera romanlarıyla ünlü olan Jack London’du.

Ailesinden farklı bir hayat sürmek için kendine yeni bir yol çizen Orwell, farklı mesleklerde çalıştı. Daha sonraları gözlemlerinden “Burma Günlükleri” isimli bir romanda yazacağı Hint Polis Teşkilatı bu işlerden biriydi.

Onu, yazın hayatında ilk adımlarını atmasını sağlayan meslek ise savaş muhabirliğiydi. O zamanlar Amerikalı yazar Ernest Hemingway’inde içinde bulunduğu İspanya İç Savaşı’nda savaş muhabirliği görevi yaptı. Bu görev esnasında hayatını tamamen değiştirecek, “Hayvan Çiftliği” ve “1984” isimli romanların yazılmasına sebep olan bir olay yaşadı. O olay, savaş esnasında keskin bir nişancı tarafından gırtlağından vurulmasıydı. Ölümün eşiğine gelen olan yazar bu olayın etkisinden hayatı boyunca kurtulamadı.

“Selam” isimli bir romanıyla, İspanya İç Savaşı’ndaki gözlemlerini kaleme aldı.

  1. “Soğuk Savaş” tabirini kullandı. Günümüzde bir dönemi ifade eden bu tanımı ilk kez Orwell kullandı.

Düşüncelerin geldiği noktada “Hayvan Çitliği” isimli romanını kaleme aldı. Fakat Soğuk Savaş döneminin ideolojisini eleştiren bu roman, yayınlanmadan önce tıpkı yazarı Orwell gibi savaştan çıktı. Bu olay 1944 senesinde Orwell’in evine düşen bir Alman bombasının evi enkaz haline getirmesiydi. Orwell, evinin enkazının içinde girmiş ve henüz el yazısı nüshası bulunan “Hayvan Çiftliği” eserini oradan çıkarmıştı. Roman 1945 yılında yayımlandığında Orwell büyük bir üne sahip olmuştu.

Sade ve akılcı bir dil kullanan Orwell, romanlarındaki gerçekçi anlatımı sağlayabilmesi için birçok fedakarlık yaptı. Bunlardan biri ise, hapishane ortamını gözlemleyebilmesi için kılık değiştirip kendini tutuklatmasıydı.

Yazarın şaheseri olan “1984” romanı, 1945 yılında yayımlandı. Aslında kitaba verdiği ilk isim “Last Man in Europe”ydi. Fakat daha sonra yazar bu isimden vazgeçti.

Romanın yayımlanması üzerinden 5 yıl geçtikten sonra Orwell, tübeküloz tedavisi görmek üzereyken 21 Ocak 1950 yılında hayata gözlerini yumdu.

Hazırlayan: Kasım Hasan Ünal


GEORGE ORWELL

..

..

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.