700 TL ve Üzeri KARGO BEDAVA !
52,50 TL
1-3 İş Gününde Kargo Kargo Ödeyen Ürünler için  tıklayınız
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Edgar Allan Poe (19 Ocak 1809 - 7 Ekim 1849)
  ABD´li şair, kısa öykü yazarı, editör ve edebiyat eleştirmeni.
  Amerikan Gotik edebiyatın öncülerinden biridir. ABD´nin ilk kısa hikâye yazarlarından olan Poe modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin de öncüsüdür. Her ikisi de profesyonel oyuncu olan, üç çocuklu David ve Elizabeth (Arnold) Poe´nun ikinci çocuğu olarak Boston´da dünyaya geldi. Doğduktan bir yıl sonra babası evi terk etti. Ertesi yıl annesi veremden öldü ve Richmond, Virjinya´dan (ozan) İskoç tütün tüccarı John Allan kendisini yanına aldı. Ortanca adı Allan buradan gelir.
  1815´te Allan´ın ailesiyle İngiltere´ye gitti ve Londra va Richmond´daki özel okullarda okudu. 1820´de Virjinya´ya geri döndü. Virjinya Üniversitesi´ne kaydoldu ama burada sadece bir yıl kaldı. Bu dönemde kumar borçları yüzünden manevi babasıyla arası açıldı. Önceleri başarısız fanzin denemeleriyle başladığı edebiyat yaşamı, 1832´de Saturday Courrier´da basılan beş öyküyle ve 1833´te Baltimore Saturday Visiter tarafından düzenlenen yarışmada 'MS. Found in a Bottle' (Şişede Bulunan Elyazması) adlı öyküsüyle birinciliği kazanmasıyla devam etti. 1843´te, Godey´s Lady´s Book´ta yayımlanan 'The Visionary' adlı öyküsüyle adı ülke genelinde duyulmaya başlandı.
  Düzyazılarından başka kurgu ve yazım teknikleriyle dikkat çeken 'The Raven' (Kuzgun) başta olmak üzere, 'Annabel Lee' ve 'To Helen' (Helen´e) adlı şiirleriyle de tanınan Poe 7 Ekim 1849´da öldü. Charles Baudelaire´in 'Çağımızın en güçlü yazarı...' dediği Poe, yazdığı özgün metinlerle birçok yazarı derinden etkiledi.
Ürün Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.